KİREÇLENMEÖZET

Tıpta osteoartrit olarak adlandırılan bu rahatsızlık halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Kişilerde sıkça görülen eklem rahatsızlığıdır. Eklem kısımlarında şişliğe, hareket kısıtlığına ve hareket ederken çeşitli sesler gelmesine neden olur. Kireçlenmede eklemlerde bulunan kıkırdak, doku özelliklerini kaybederek incelir. Bunun sonucunda ise kıkırdağın etrafında osteofit olarak adlandırılan kemik çıkıntıları oluşur. Eklemin şişmesi sonucu bağ kısımları kalınlaşarak eklemi korumaya almak için kasılmaya başlarlar. Bu kasılmalar sonucu eklemler kendilerini yenileyemez ve kireçlenme hastalığı baş gösterir.
Kireçlenme tedavisinde amaç hastanın ağrısının ve varsa tutukluğun giderilmesi, yaşam kalitesinin arttırılmasıdır. Eklem fonksiyonlarını korumak önemlidir. Bu nedenle iyi planlanmış ve kişiye göre düzenlenmiş egzersizler, zaman zaman tutulan eklemin istirahati amacıyla korse, dizlik ve atel kullanmak yararlıdır.

TANIM

Kireçlenme, yapısı iskelet kemiğine benzeyen doku ve organların içindeki kalsiyum tuzlarının birikimidir. Herhangi bir bölgedeki tendonda, eklemin içinde veya kas lifi boyunca kireçlenme bulabiliriz. Fizyolojik olarak bulunmaması gereken dokularda anormal kalsiyum kapitalizasyonu, birçok faktörün sonucu olarak ortaya çıkar. Bu mineral birikimi spesifik dokularda, organlarda veya organizma boyunca yaygın olarak oluşabilir. Şiddetli artroz aşamalarında, kemiğin ciddi deformasyonu nedeniyle eklemin ekseni değişir. Bazı kireçlenme türleri tamamen zararsız olsa da, bazıları ciddi hastalıklara işaret eder. Bu faktörler, her ikisi de birçok koşulla başlatılabilecek olan yüksek düzeyde hiperkalsemi ve doku yaralanması olmak üzere iki önemli neden olarak geniş bir şekilde sınıflandırılabilir. Risk altında olan insanlar; eklemleri aşırı zorlamamalı ve ağır iş faaliyetlerinde çalışmamalıdır. Yaşlılar ise çok daha dikkatli olmak zorundadır. Kireçlenme, yetişkin popülasyonda daha yaygındır.

NEDENLERİ

Çoğu zaman kireçlenmenin nedeni, bazen hafife alındığı ve uzun süredir ortaya çıkan inflamatuar bir süreçle bağlantılıdır. Diğer zamanlarda bazı deneklerde hiperkalsemi durumu ve bunun sonucunda da dokularda kalsiyum tuzları birikiminde kolaylık olduğu ortaya çıkar. Kireçlenme çözülmezse, çevredeki dokunun iltihabı çok sık olarak tüm neoformasyonu artırarak ilave edilen başka bir kalsifik doku oluşumuna yol açar. Aşırı alkol tüketiminden kaynaklanan pankreatit gibi kronik iltihaplanma durumlarında diz, omuz ve ayak bilekleri tendonları gibi alanlarda tekrarlanan doku hasarlarında da kalsiyum birikintileri oluşabilir.

SEMPTOMLAR

Genellikle semptomlar kas bölgesinde belirli bir noktaya kadar olan ağrı ile kendini belli eder. Bazen eklem ile ilişkili olarak aniden ortaya çıkarlar. Kalsiyum birikintileri, 2 milimetre ila birkaç santimetre arasında değişken bir boyuta sahiptir. Kireçlenme, eklemlerin çalışmasını engellediğinde ve hareketini sınırladığında problem olur. Nerede oluştuğuna bağlı olarak, kireçlenme, yumuşak dokuların iltihabına neden olabilir; kaslar, tendonlar, eklem kapsülü, vb. Nadiren, kireçlenmede olan eklem bölgesindeki bir sinir sıkışabilir. Bu da ağrı ve karıncalanmaya neden olur.

TEŞHİS

Özellikle kireçlenmeyi teşhis için tam yerinde ve daha iyi bir sonuç adına entegre edilmesi gereken 2 mod vardır. Bunlar radyografi ve ultrasondur. Radyografi, ekonomik ve acil bir muayenedir. Derhal lezyonu ve etkilenen bölgeyi tespit etmenizi sağlar. Bununla birlikte, bu yapılar röntgende görülmediğinden etkilenen kas veya tendonun tanımlanmasında neredeyse kesindir. Ultrason ise daha karmaşık bir muayenedir, etkilenen kasları tam olarak tanımanıza izin veren ve daha iyi bir tedaviye izin veren bir uygulamadır.

TEDAVİ

DİYET

Bu ürünler, eklemlerin normal çalışması için gerekli olan mukopolisakaritler ve kolajen içerir. Bu maddeler, eklem ve bağlar için yapı malzemesidir. Hareket sırasında eklemi yağlayan sinovyal sıvının oluşumunda rol oynarlar.

 • Yağsız et; yağsız et tercih edilmelidir fakat tam aksine balık etinin yağlı olması daha iyidir.
 • Sakatat; kuzu ve dana sakatatı
 • Tahıl ve tahıl ürünleri; esmer ekmek, tam tahıllı ekmek, kepekli ekmek ve tüm tahıl ürünleri
 • Bal, pekmez, reçel; organik olması gerekir.
 • Yapraklı bitkiler; kuzukulağı, lahana, havuç yaprağı ve pancar yaprağı
 • Baklagiller; fasulye, bezelye, soya fasulyesi, barbunya, mercimek
 • Süt ürünleri; katkı maddesi içermeyen ve az yağlı
 • Kök sebzeler; şalgam, yaban turpu, havuç, pancar

ZARARLI BESİNLER

 • Hamur işi; yağlı ve sağlıksız hamur işlerinden uzak durunuz.
 • Çikolata; çikolata ve çikolata içeren ürünler
 • Tatlı; sütlü ve şerbetli tatlılar
 • Trans yağ içeren gıdalar
 • Rafine şeker
 • Makarna
 • Çok tuzlu ve yağlı yiyecekler
 • Fast food; hayatınızdan çıkarın.
 • Yarı mamül ürünler
 • Katkı maddeleri içeren ürünler

Bize Ulaşın !

Sorularınız için bize ulaşın.